W jakim celu impregnuje się drewno?
Drewno jest materiałem w pełni naturalnym, co oznacza, że jest dość wrażliwe na czynniki zewnętrzne i łatwo ulega biodegradacji. Aby zapobiec uszkodzeniom, drewno należy regularnie poddawać impregnacji. Na czym ona polega?
Czym jest impregnacja i dlaczego jest konieczna?
Impregnacja drewna polega na nasyceniu drewna substancjami chemicznymi, które wzmacniają i uodparniają je na oddziaływanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci i szkodników. Drewno pozbawione jakiejkolwiek ochrony szybko może się odkształcać, pękać, i gnić. Uszkodzenia te są następnie chętnie atakowane przez szkodniki żerujące na drewnie, a także grzyby i pleśń. Walka z takimi zniszczeniami jest trudna, dlatego zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać, przede wszystkim poprzez dokładną impregnację. Warto impregnować wszystkie elementy usytuowane na zewnątrz, zwłaszcza drewniane meble ogrodowe oraz elementy z surowego drewna z tartaku: altany, ławki, pergole, płoty, szopki na narzędzia oraz tarasy. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca dotykające bezpośrednio gleby oraz te w miejscach wilgotnych i zacienionych.
Z czego składają się impregnaty do drewna?
Impregnaty zazwyczaj są wodnymi emulsjami lub roztworami organicznych rozpuszczalników. Nanosi się je na suchą i oczyszczoną powierzchnię drewna, po czym rozpuszczalnik ulega odparowaniu. Istnieją również impregnaty o naturalnym składzie, zawierające oleje roślinne, a czasami również żywice. W razie potrzeby można zdecydować się na impregnat, którego działanie wzmacniane jest poprzez różne dodatki, takie jak wosk lub nanocząsteczki. Wosk ma za zadanie odpychanie wody, która jest głównym powodem gnicia drewna, ponieważ tworzy na powierzchni drewna cienką hydrofobową powłokę. Natomiast nanocząsteczki wnikają głęboko w strukturę drewna.